Nově otevřeno i ve čtvrtek od 10:00 do 18:00.

Co vám o nošení v šátku nikdo neřekne?

Co vám o nošení nikdo neřekne?

Stále častěji potkáváme na ulici usmívající se nosící rodiče se spokojeným miminkem na hrudi nebo na zádech. Ano, nošení je to nejlepší, co můžete pro sebe a své miminko udělat, a nepochybně přináší oběma stranám mnoho výhod a vzájemného potěšení. A přesto jsou s nošením spojeny skutečnosti, na které vás nikdo předem nepřipraví a mohou vás zaskočit... Nebojte, od toho jsou tu iŠátky.cz - u nás se dozvíte všechno potřebné...

1. Můžete mít pocit, že se vaše miminko nosit vlastně vůbec nechce

Ano, někdy se to stává - vzácně, ale stává. Některé děti skutečně chtějí svůj prostor a nejraději se rozvalují v kočárku a ať děláte co děláte, prostě v šátku nebudou :). Většina dětí však přirozeně kontaktní skutečně je, a blízkost maminky vyhledávají a vysloveně jim prospívá. Pokud máte podezření, že máte doma nekontaktní model, pokuste se vyloučit následující možné důvody nespokojenosti, než nošení vzdáte:

  • miminko chce čůrat nebo kakat - když chce miminko čůrat nebo kakat, začne se v šátku kroutit, tlačit, mění barvu a pláče - je vhodné jej vyndat, nechat vykonat potřebu a poté spokojené miminko zase navázat
  • miminko není vhodně oblečené - je mu teplo nebo zima (mrkněte na článek Jak oblékat sebe i miminko do šátku), tahají ho dupačky, kouše ho bodyčko z merina apod.
  • řešení poporodních traumatů - porod není silným zážitkem jen pro matku, ale i pro dítě a někdy vám to musí to vaše miminko sdělit - nejčastěji to dělá když je k vám blízko a cítí se v bezpečí - v šátku. V takových chvílích jej můžete jen vyslechnout, utěšit a ujistit, že jste tam pro něj. (Obdobná situace může nastat když mělo miminko náročný den a potřebuje se požalovat.)
  • někdy miminko pláče jen u navazování šátku - je to na něj moc dlouhé, nebo je znejištěno i počáteční nejistotou navazujícího rodiče - nenechte se odradit, ve většině případů pláč ustane s dotažením uzlu
  • jděte s miminkem ven - je-li to jen trochu možné, navažte miminko a vyražte na čerstvý vzduch - funguje to jak mávnutí kouzelným proutkem a miminko, které doma v šátku plakalo, je venku najednou spokojené, užívá si okolí a vaší přítomnost. Domácí "ponorku" vnímají i ti nejmenší.
  • HOUPEJTE! - za všech okolností v každé fázi se prostě pohupujte a když máte pocit že to nefunguje, houpejte víc (není neobvyklé ani poskakování na gymnastickém míči)! Miminkům je tento druh pohybu blízký - navázané miminko na houpajícím rodiči se cítí znovu jako v děloze.

2. Zezačátku pro vás nemusí být nošení úplně snadné ani pohodlné

Vidíte kolem sebe maminky, které kolem sebe elegantně, jakoby nic, motají 4,5 metru látky a pak spokojenou houpavou chůzí s taškou na rameni opouštějí hřiště a říkáte si, TO NIKDY NEZVLÁDNU! Dobrá zpráva je, že ZVLÁDNETE! Ta špatná - pravděpodobně to bude zezačátku chtít trochu odvahy a soustředění.

Klíčovým je správné navázání šátku! V dnešní době existuje spousta videí jak na to, tak nejdříve studujte, pak trénujte (třeba s plyšákem), a když naberete jistotu, zkuste to s miminkem. Je dost možné, že se do šátku budete motat, že budete zpocené...všude...a někdy se může stát, že frustrovaně odhodíte šátek a prostě nikam neodejdete, protože se to prostě nepodařilo - a to všechno je v pořádku. Pak si jednoho dne uvědomíte, že jste na sebe elegantně namotala 4,5m hadru a s taškou na rameni vyrazila nakoupit ;)

Při delším a častějším nošení se vám může v prvních dnech - týdnech zdát, že vás to fyzicky zmáhá a není vám nošení moc pohodlné. Tyto pocity jsou časté a mohou mít mnoho příčin:

  • potřebujete po porodu nabrat sílu, nečekejte od svého těla v šestinedělí zázraky - zpomalte, nehoňte se
  • vaše tělo si na nošení zvykne, naučí se pracovat se zátěží a s roustoucí váhou miminka, budete sílet i vy
  • myslete na správné držení těla - není to jednoduché, ale objevte znovu své břišní svaly, podsaďte pánev a narovnejte se! Miminko nepotřebuje, abyste se kolem něj ochranářsky hrbila, potřebuje vnímat správné držení těla - a vám zase neodejdou záda ;)
  • některé maminky si stěžují na migrény spojené s nošením miminka všátku - nejčastěji je to způsobeno nesprávným umístěním křížení popruhů na zádech. Ideální je dostat kříž co nejníž, aby vás šátek netahal za krkem - jak na to mrkněte v našem videu od 4:55 minuty.

3. U zdroje je nejlíp aneb kojit v šátku není sci-fi

Máte úspěšně navázáno a najednou miminko začne "klovat", poplakávat, olizovat vám triko - očividně něco hledá. Ale TEĎ? Právě když se vám konečně povedlo navázat, máte kojit a začít znovu? Pro někoho to může znít nemožně - "mám malá prsa, jak je mám dostat k miminku", "mám moc velká prsa, vždyť jej udusím", nebo "mlíko bude všude"... Ale v šátku kojit skutečně lze, tak se toho nebojte! ;) 

Jak na to? Nejdříve začněte houpat, to miminko uklidní. A pomalu povolte vzadu uzel, povolte popruhy kolem nozicek a pod zadeckem miminka a pokuste se dostat miminko níž (poskakování povoleno). Když je miminko dost nízko na to, aby se přisálo, máte vyhráno! Až se miminko nakojí, úvaz znovu dotáhněte, miminko narovnejte a můžete pokračovat.

4. Nenechavé ručičky

Časem se to stane každé/mu z nás. Malý prstík ve vašem nose, tahání za vlasy, štípání, zubní prohlídka, to vše se stane vaší nosící realitou. Existuje několik možností - vydržet až to přejde (což není jisté) nebo sáhnout po kojícím náhrdelníku (doporučujeme). Někdy tuto funkci splní i oblíbená hračka, ale nemusí se to vždy vyplatit, - oblíbený bagr na písek v šátku není úplně to pravé :)

5. Budete se potit. Oba!

Nikdo vám to neřekne, ale když budete s miminkem tělo na tělo, prostě tam jistý teplotní diskomfort nastane. Budete se potit v létě, budete se potit v zimě když přijdete navlečení zvenku do vytopené místnosti... Naštěstí existuje nekolik vychytávek, které eliminují nepříjemnosti a zůstane jen hřejivý pocit z nošení:

  • funkční oblečení - merino, bambus, hedvábí - vybírejte pro sebe i miminko oblečení s termoregulačními vlastnostmi
  • bosé nožky - máte-li pocit, že se miminko přehřívá, sundejte mu ponožky a nechte ho "dýchat nožkama"
  • letní klobouček s širokou krempou, který vaše miminko zastíní
  • chytře zvolené nosící oblečení - bunda nebo mikina, kterou můžete pohodlně rozepnout když přejdete z mrazu do vytopené místnosti
  • když si zbalíte i náhradní tričko pro sebe, nic tím nepokazíte ;) (propocené mapy nemusí být vždy úplně vhodné)
  • hlavička spočívající ve vašem výstřihu je roztomilá, ale po chvilce se k sobě přilepíte, vám vznikne ve výstřihu jezírko a miminku potničky - řešení přináší plínka, kapesníček, nebo šikovný trojhránek ušitý přímo pro tento účel. 

6. Nenechá se odložit - život v šátku 24/7

Je vysoce pravděpodobné, že první týdny až měsíce života miminko stráví u vás v šátku. Někdy se tomu říká 4. trimestr protože toto období "dopékání" miminka v šátku trvá většinou tři měsíce. Je to náročné, protože mnohokrát miminko skutečně nejde odložit ani na vysprchování nebo vykonání potřeby... Nicméně na oplátku získáte po tomto náročném období samostatné spokojené miminko, které ví, že když to bude potřeba, maminka je nablízku.  

IMGP8331

7. Musíte se obrnit

S narozením dítěte získá pravděpodobně vaše okolí pocit, že má právo vám do všeho mluvit a že tomu rozumí líp. Zničíš mu záda. Zvykne si na to, rozmazlíš si ji. Udusí se tam. Musí mu být teplo. To ho nemůžeš odložit?... Nošení dětí je považováno, zejména u našich rodičů, za alternativu, výmysl a jakousi revoltu moderního rodičovství.

Obrňte se! Jde o vaše miminko, vy víte, že pro něj děláte to nejlepší co můžete a nenechte si to od nikoho vymluvit. Je dobré mít v záloze připravené argumenty i odborné články. Věřte tomu, že to nebude trvat dlouho a vaše okolí samo uvidí, že máte spokojené miminko, které rozhodně není přidušený rozmazlenec ;). 

8. Jeden šátek nestačí

Je dobré počítat s tím, že je-li nošení váš výlučný způsob uspávání nebo přepravy miminka, je dobré mít v záloze náhradní šátek. Miminka blinkají a kakají každým směrem, šátek propotíte a bez náhradního řešení to bude hooooodně náročný den, než se váš pomocník vypere a uschne. Pro záložný šátek mrkněte třeba na naší nabídku šátků do 2000,- Kč.

9. Začnete se oblékat a obouvat jinak

Váš šatník i botník bude potřebovat změnu. Pravděpodobně zjistíte, že najednou preferujete funkční materiály, oblečení, ve kterém se dá nakojit, kousky, kde se sem tam nějaký ten flek ztratí a podpatkům dáte na pár let sbohem. Nezoufejte, současný trh nosícího oblečení se neustále rozšiřuje a není nemožné být oblečena slušivě a funkčně zároveň.

10. Šátek je záchrana v nesnázích

Když jste v koncích a už nevíte co dělat, zkuste své miminko navázat. Platí to u uplakaného novorozence i u vzteklého dvouleťáka rozpláclého na chodníku ;)

Vše o nošení dětí na jednom místě

Snímek obrazovky 2018-07-22 v 10.34.42