Rebozo - šátek na podvázání těhotenského bříška

TIP: Pokud máte v pokročilé fázi těhotenství pocit “těžkého bříška” nebo vás trápí bolest zad, může tomu partner nebo někdo blízký pomoci tak, že si buď kleknete na všechny čtyři, rebozo protáhnete pod bříškem a partner je tahem za konce nadzvedává či pohupuje podle momentálních pocitů úlevy , nebo vestoje zezadu obepnete rebozo kolem bříška a partner je jemně táhne nahoru a dozadu.
Toto cvičení zvládnete i sama tak, že si konce šátku, na kterých uděláte jistící uzel, zavřete do horní strany dveří tak, aby šátek tvořil smyčku ve výši pasu, tu si roztáhnete na bříšku, pokrčením v kolenou přenesete část váhy bříška na rebozo a tím si ulevíte od zátěže.

více o rebozech...

Rebozo je tradiční mexický šátek, který už po staletí používají ženy v Mexiku a Jižní Americe. Rebozo má širokou škálu využití. Původně se používalo jako šál kolem krku, nebo šátek na hlavu, ale postupně ženy v tomto šátku našly pomocníka i na nošení dětí, na podepření bříška během těhotenství, používaly jej při rozličných relaxačních technikách, při cvičení, ale i během komplikovanějšího porodu.

Dnes rebozo velmi často používají porodní asistentky a duly nejen v Americe, ale po celém světě, a to právě díky širokému využití tohoto šátku. Rebozo je oblíbené i v těhotenství, především jako pomůcka při relaxaci a při vhodném těhotenském cvičení.

Rebozo na nošení dětí

Ve většině případů je Rebozo široké kolem 65 cm, délky jsou různé: 1,8m až po 5m. Vzhledem k tomu, že jde o krátký šátek, při nošení dětí se používá při úvazech s krátkým šátkem, jako Rebozo na záda, Rebozo na bok s posuvným uzlem, Double Rebozo.

Rebozo v těhotenství

I když se šátek na nošení dětí, jak už z názvu vyplývá, používá především na nošení dětí, s oblibou jej používají i těhotné ženy, především tak, že si ním převáží a zpevní své těžké bříško. Rebozo se používá velmi často i při cvičení. Pro začátek chceme zdůraznit, že je cvičení s Rebozem v těhotenství úplně bezpečné, a to jak na začátku těhotenství, tak i v jeho pokročilém stádiu.

Díky technice cvičení s Rebozem se děťátku v bříšku pomáhá najít správná poloha - optimální během porodu. Cvičení přináší i úlevu od bolesti, především v pánevní a bederní oblasti. Ideální je cvičit s Rebozem během těhotenství jednou týdně. V období před porodem může nastávající maminka zvýšit frekvenci cvičení a provádět ho i denně, samozřejmě podle vlastních pocitů a potřeb.

Jak Rebozo "funguje"

Rebozo cvičení nebo Rebozo masáž se zakládá na jemných pohybech, kolíbání a na strečinku. Jde o techniku používanou během celého období těhotenství, ale i po porodu. Díky jemným kývavým pohybům Reboza se velmi efektivně uvolňuje napětí v těle, žena pociťuje pocit příjemné lehkosti ve svém těle, vyplavují se endorfiny - hormony štěstí. Mírné pohupování velmi příznivě ovlivňuje i miminko v bříšku. Technikou Rebozo se žena energeticky otvírá, povzbuzuje se krevní oběh a celé tělo se dostává do harmonie. Odstraňuje se bolest hlavy, pocit těžkých nohou, otoky.