Nově otevřeno i ve čtvrtek od 10:00 do 18:00.

Jak nastavit nosítko?

To je otázka, která trápí ne jednoho nastávajícího rodiče. Často slýchám, že mě z nošení v nosítku bolí záda, není mi pohodlné, nelíbí se to děťátku. Většinou je na vině právě špatné nastavení nosítka. 

Připravili jsme si pro vás pár jednoduchých rad a fotografií, které vám v nošení pomohou. Pojďme se na to společně podívat.

Zádová opěrka by u malých miminek měla být až ke spojnici krku a ramene. Pokud jde o větší dítko, které je zpevněné a rádo vyndává ručičky a zkoumá svět, už se k tomu tolik nepřihlíží. Záda miminka by měla být kulatá a připomínat písmeno C. Čím je miminko starší a zvědavější, tím menší C oblouk vytváří. Krásného zakulacení pak dosáhne při spánku.

Nosítko by mělo být utažené tak, že se od vás dítě při předklonu neodlepí. Miminko v nosítku neplandá a má dostatečnou oporu. Takže se nebojte opravdu utáhnout.

Bederní pás se umisťuje do nejužšího místa na trupu. Je třeba ho utáhnout tak, aby nikde nesjížděl a byl v rovině. Zadeček miminka by ho měl překrývat ze 2/3. Špatně je i příliš velké podsazení, kde bederní pás není vůbec vidět, často se pak deformuje a láme. Na fotografii vpravo dítě sedí na bederním pásu, zadeček miminka ho vůbec nepřekrývá. Toto je častý případ u pánů, kterým vadí přílišné utažení bederního pásu. Zároveň špatné umístění a volnost bederního pásu může společně s příliš vysoko umístěnou a málo utaženou zádovou sponou, způsobovat již zmiňované bolení zad.

Šířka sedu nosítka by měla být od kolínka ke kolínku, aby s nožičkami mohlo miminko volně pohybovat. Nohy a zadeček dítěte ve správném postaveni vytváří písmeno M. Zároveň je vidět, že zadeček miminka krásně překrývá bederní pás ze 2/3. Tím, že bude mít miminko látku v sedu nosítka od kolínka ke kolínku, vytvoří se často zmiňovaná M pozice nožiček.

Zádová spona stahuje popruhy na ramenou k sobě a ty pak z ramen nepadají. Měla by být umístěna mezi lopatkami a dostatečně utažená. Již jsme zmiňovali, že dostatečné utažení a správná pozice zádové spony mám velký vliv na bolest zad nosiče/nosičky.

Pevně věřím, že vám tyto řádky pomohou proniknout do tajů nošení dětí, které se pro vás stane velmi milou, příjemnou a často vyhledávanou aktivitou.

Vaše iŠátky.cz