Jak nastavit nosítko?

To je otázka, která trápí ne jednoho nastávajícího rodiče. Často slýchám, že mě z nošení v nosítku bolí záda, není mi pohodlné, nelíbí se to děťátku. Většinou je na vině právě špatné nastavení nosítka. 

Připravili jsme si pro vás pár jednoduchých rad a fotografií, které vám v nošení pomohou. Pojďme se na to společně podívat.

Zádová opěrka by u malých miminek měla být až ke spojnici krku a ramene. Pokud jde o větší dítko, které je zpevněné a rádo vyndává ručičky a zkoumá svět, už se k tomu tolik nepřihlíží. Záda miminka by měla být kulatá a připomínat písmeno C. Čím je miminko starší a zvědavější, tím menší C oblouk vytváří. Krásného zakulacení pak dosáhne při spánku.

Nosítko by mělo být utažené tak, že se od vás dítě při předklonu neodlepí. Miminko v nosítku neplandá a má dostatečnou oporu. Takže se nebojte opravdu utáhnout.

Bederní pás se umisťuje do nejužšího místa na trupu. Je třeba ho utáhnout tak, aby nikde nesjížděl a byl v rovině. Zadeček miminka by ho měl překrývat ze 2/3. Špatně je i příliš velké podsazení, kde bederní pás není vůbec vidět, často se pak deformuje a láme. Na fotografii vpravo dítě sedí na bederním pásu, zadeček miminka ho vůbec nepřekrývá. Toto je častý případ u pánů, kterým vadí přílišné utažení bederního pásu. Zároveň špatné umístění a volnost bederního pásu může společně s příliš vysoko umístěnou a málo utaženou zádovou sponou, způsobovat již zmiňované bolení zad.

Šířka sedu nosítka by měla být od kolínka ke kolínku, aby s nožičkami mohlo miminko volně pohybovat. Nohy a zadeček dítěte ve správném postaveni vytváří písmeno M. Zároveň je vidět, že zadeček miminka krásně překrývá bederní pás ze 2/3. Tím, že bude mít miminko látku v sedu nosítka od kolínka ke kolínku, vytvoří se často zmiňovaná M pozice nožiček.

Zádová spona stahuje popruhy na ramenou k sobě a ty pak z ramen nepadají. Měla by být umístěna mezi lopatkami a dostatečně utažená. Již jsme zmiňovali, že dostatečné utažení a správná pozice zádové spony mám velký vliv na bolest zad nosiče/nosičky.

Pevně věřím, že vám tyto řádky pomohou proniknout do tajů nošení dětí, které se pro vás stane velmi milou, příjemnou a často vyhledávanou aktivitou.

Vaše iŠátky.cz

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení