Nově otevřeno i ve čtvrtek od 10:00 do 18:00.

Jak vyprat nový šátek?

Tak je to tady, ten vámi očekávaný den, kdy si domů přinesete nový šátek.

A zde dochází k prvním nejasnostem ohledně péče o nový šátek.

Nejprve je třeba šátek vizuálně zkontrolovat. Tím se myslí kvalita vazby, dírky, rozpárané lemy, flíčky, přeskočené nitky apod. Tento krok určitě nepřekračujte, po vyprání a následném zjištění vady, vám již nemusí být uznána reklamace.

Poté přichází na řadu samotné praní.

Určitě už jste slyšeli, že je třeba šátek před prvním navázání vyprat. A víte proč? Protože praním se dokončí výrobní proces. Vlákna v šátku se srazí, spojí a ustálí ve vazbě. Tím se šátek celkově zdrcne na požadovanou velikost. Je tedy naprosto v pořádku, pokud je šátek po vyprání hutnější a o pár cm kratší.

Zde je krásně vidět, jak se změnil šátek po vyprání. Šátek, který je nový, je na fotografii dole. Šátek, který je po prvním praní, je na fotografii nahoře.

Dále je třeba si uvědomit, že šátky většinou procházejí strojovou výrobou, kde jsou vlákna napuštěna ztužovači vláken. Praním je třeba tento ochranný film smýt. Proto je důležité první praní provést s pomocí vhodného gelového pracího prášku bez optických rozjasňovačů.

Pokud by jste navázali nepraný šátek se zátěží (miminko, větší dítě) je zde riziko poničení a rozestupu vazby. 

Pokud váš šátek obsahuje nějakou příměs, případně příměsí více, je třeba se řídit podle té nejchoulostivější z nich.

Detailní informace o praní najdete na cedulce u šátku.

Já doporučuji první dvě praní provést na maximální teplotu udávanou výrobcem a na co nejmenší počet otáček.

Pokud máte šátek lokálně znečištěný, použijte k odstranění této skvrnky stejný prací gel, který použijete na šátek a skvrnu jemně vyperte v ruce. Šátek není třeba prát vždy celý. Zároveň je třeba si uvědomit, že šátek je kus oblečení, který máte na sobě vy i miminko, potíte se do něj, práší se na něj a působí na něj povětrností vlivy, takže prát ano, ale s mírou.

Poté už stačí šátek nechat uschnout někde mimo přímé sluneční paprsky, vyžehlit a hurá nosit.

Nejčastěji se při praní šátku můžete setkat s těmito symboly.

První značka je značka pro ruční praní. Bohužel v tomto případě nelze váš šátek vyprat v pračce. Další značky označují maximální teplotu praní.


Vaše iŠátky.cz