Jak se chovají jednotlivé příměsi?

Prize

Funkční příměsi v šátcích

I šátkařský trh se rychle rozvíjí a tak výrobci zkouší pro své výrobky kombinace různých funkčních materiálů. Již není tedy pravidlem, že jsou pouze šátky bavlněné. Pro snadnější orientaci v široké nabídce přidáváme alespoň krátký přehled těch základních a nejvíce používaných materiálů.

Konopí

Konopí se v textilním průmyslu používá již od pradávna. Má úspěch v oblasti ekologického zemědělství. Je asi 8x pevnější než bavlna, ale zároveň pružnější než len. Je velmi odolné, savé, zadržuje UV záření, chladí, je odolné vůči molům (neobsahuje bílkoviny) a bakteriím (díky obsahu kyslíku).

Přednosti:
Šátky s příměsí konopí jsou skvěle nosné a pevné. V létě dokáží odvádět pot a působí chladivě.

Nevýhody: 
Zpočátku může být tuhý, je potřeba ho zanosit, než změkne.

Len

Len je textilní vlákno získané ze stonků Lnu setého. Vyznačuje se především těmito vlastnostmi: je pevnější než bavlna a má dobrou tepelnou vodivost. Na omak je hladký a chladivý. Šátky s příměsí lnu mohou obsahovat tzv. nopky, sem tam se může objevit ztluštění vlákna a jiné nepravidelnosti, které jsou naprosto normální.

Přednosti:
Šátky s příměsí lnu jsou hodně pevné. Zaručují dostatečnou oporu a méně pruží. Jsou hladké a vhodné především na léto, protože vlákna lnu působí chladivě a dovedou dobře odvést teplo od těla. Samozřejmě lněný šátek lze nosit po celý rok.

Nevýhody:
Je to dosti mačkavý materiál. Zpočátku je dobré šátek se lnem často žehlit. Pomůže to jednak změkčit vlákna, aby byla poddajnější a minimalizuje se tím potencionální možnost vzniku skladů (trvalé záhyby látky v místě namáhání). Díky tomu, že méně pruží, jedince s velmi citlivými rameny může lněný šátek do ramen tlačit. Někdo dokonce uvádí, že ho len škrábe. Lněné šátky je často potřeba tzv. "zanosit" - chvíli intenzivně používat, než se stane poddajným a měkkým.

Hedvábí

Je to vlákno získané z kukly bource morušového z umělého odchovu. Hedvábné vlákno je velice pevné, chladí, provzdušňuje, saje víc než bavlna, je antibakteriální a léčivé.

Přednosti: 
Šátky s touto příměsí jsou velmi příjemné, hladké a lesklé. Dobře a snadno se s nimi váže. V zimě udržují konstantní teplotu i při přechodech z tepla do zimy a naopak, v létě větrá a chladí.

Nevýhody:
Tyto šátky potřebují šetrné a specifické zacházení (např. při praní). Někomu se mohou zdát příliš hladké/ klouzavé. Mají nižší pružnost.

Buretové hedvábí

je vyrobené z odpadových vláken získaných při zpracování klasického hedvábí. Je nižší kvality - zejména, protože je hrubší struktury, obsahuje různé nepravidelnosti a nopky. Není tak lesklé ani klouzavé, je cenově dostupnější a má všechna pozitiva klasického hedvábí. Navíc při jeho zpracování vlastně dochází k recyklaci jinak odpadového materiálu, což je jistě pozitivní pro naše životní prostředí. 

Tussah hedvábí

je získané z kukly bource morušového, nikoliv však z umělého odchovu, ale od jedinců žijících volně v přírodě. Vlákno není tedy tak dlouhé, jemné a tenké jako z umělého odchovu, ale zachovává si stejné vlastnosti jako klasické hedvábí. V tkanině látky s tussahem jsou častější uzlíky a méně klouže.

Vlna

Existuje mnoho druhů vlny závisejícím na jejím původu a způsobu zpracování. Obecně je vlna velmi pružná, savá, díky obsahu přírodního lanolinu vodě a špíně odolná, samočistící (nemusí se často prát, stačí nechat vyvětrat) a termoregulační.
 
Přednosti:
Šátky s vlnou jsou velmi měkké, pohodlné, pruží, takže netlačí do ramen. Mají termoregulační vlastnosti (v zimě hřejí, v létě sají pot a nestudí). Jsou špíně odolné a pokud se znečistí, dají se obvykle snadno v ruce vyčistit.
 

Nevýhody: 
Vlna vyžaduje specifické zacházení. Je velmi háklivá na náhlé tepelné výkyvy. To se týká především praní. Praním v pračce se šátek může srazit a úplně zničit. Při intenzívním používání tyto šátky mohou žmolkovat. Vlněný šátek déle schne.

Kašmír

patří k nejjemnějším textilním vláknům. Kašmír je ceněn pro své vlastnosti jako je lehkost, jemnost a výhřevnost.Stejně jako vlna je kašmír při nešetrném zacházení velmi náchylný k poškození. Je proto vhodné prát jej v ruce.

Alpaka

je velmi jemná vlna – podobající se prachovému peří – získávána z domestikované Lamy Pacos, chované pouze pro vlnu. Baby alpaka je získávána z mladých zvířat, které se stříhají poprvé. Alpaka je jemnější než ovčí vlna a neobsahuje lanolín jako ovčí vlna, je proto vhodná zvláště pro alergiky. Stejně jako vlna je ale při nešetrném zacházení velmi náchylná k poškození. Je proto vhodné ji prát v ruce

Cheviot

vlna je hladká, mírně zkadeřená, se zvláštním leskem.

Bambus

Je to nejrychleji rostoucí a velmi přizpůsobivá dřevina, nejvyšší z rodiny trav. Díky tomu je často pěstován bez použití pesticidů či umělých hnojiv. Jeho pěstování je snadné a ekologické. Bambus je velmi savý, prodyšný, termoregulační, antiseptický a hypoalergenní.
Nejčastěji se v textiliích používá bambusová viskóza, která prošla chemickým zpracování bambusového vlákna. Avšak při správném použití chemikálie nemusí zatížit životní prostředí, ani nezůstávají v textilii.
 
Přednosti: 
Šátky za bambusové viskózy jsou hladké, lesklé a mají třpytivý nádech. V zimě dobře odvětrávají a v létě chladí. Jsou jemné, nedráždí pokožku a velmi dobře se s nimi váže.
 
Nevýhody:
Někdy šátek může vydávat nepatrné vrzavé zvuky, někomu může přijít příliš hladký až klouzavý. 

Přírodní bambus, použitý v některých šátcích, je o něco pevnější, méně lesklý, příze může mít jemný chloupek a může obsahovat drobné nepravidelnosti.
 

Ramie

tuto asijskou rostlinu znali podle nálezů již staří Egypťané. Je vzdálenou příbuznou naší kopřivě. Vlákna ramie se získávají z kůry mladých stromků, vlákno se potom čistí a češe a následně se získá čisté ramie vlákno, které se vyznačují tím, že má hedvábný lesk, neprověšuje se a má vysokou pevnost v tahu. Příměs Ramie vláken je v šátku velmi neobvyklá, protože sklizeň i zpracování vlákna pro technické použití je velmi složité a náročné.

Kapok

neboli rostlinné hedvábí získávané z rostliny Ceiba. Kapok je lehké duté vlákno známé spíše jako výplň polštářů či futonů. Pro použití u šátků na nošení je zajímavé tím, že je obzvlášť hřejivé, měkké, skvěle reguluje vlhkost, neplstnatí a nevytváří žmolky.

Repreve

je vlákno vyrobené americkou firmou Unific z recyklovatelných materiálů (pet lahve, které neobsahují BPA). Jedná se o polyester. Při výrobě Repreve vlákna se využívá méně ropy, vytváří se méně skleníkových plynů a tím pomáhá šetřit cenné přírodní zdroje. Při výrobě jsou dodržovány velmi přísné podmínky zpracování, takže je možné použít toto vlákno bez obav i pro dětské oděvy. Má Oeko-Tex Standart 100 certifikát.

Přednosti: 
Šátky s podílem Repreve jsou prodyšné a termoregulační. Mají pružnost a měkkost podobné vlně, zároveň nevyýadují tak opatrné zacházení. Jsou vodě a špíně odolné, snadno se čistí a rychle po vyprání usychají. Nemají tendenci se mačkat.

Nevýhody:
Někomu by mohlo vadit, že se jedná o umělé vlákno. Šátky vyšší gramáže je třeba poctivě zanosit, aby změkly.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení