Nově otevřeno i ve čtvrtek od 10:00 do 18:00.

Jak oblékat sebe i miminko do nosítka?

Pokud jste se rozhodli své dítě nosit, ať už v šátku, nebo v ergonomickém nosítku, jistě nám dáte zapravdu, že jste si tuto otázku již nejméně jedenkrát položili. Ač může jít na první pohled o velice složitý problém, celá věc je překvapivě jednoduchá. Samozřejmě je vždy nutno zohlednit aktuální počasí (Česká republika je široký pojem, na Kvildě může být jiné počasí než v Brně, že), dále zimomřivost dítěte i nosiče, dobu, po kterou bude dítě neseno, věk dítěte apod.

Jaro 

Zima ustupuje, mrazíky už jsou jenom přízemní, odkládáme zimní bundy. Dítěti dáme body a tepláčky nebo punčochy, vždy zateplíme nohy – návleky a ponožky nebo botičky, popř. tepláčky. Poté šátek, nosící mikina, nosící softshellová bunda, popř. bunda se vsadkou či se zateplovací kapsou. Pokud nemáme nosící oblečení, vsadku ani zateplovací kapsu, myslíme vždy na to, že dítě nebudeme hřát svým vlastním tělem, bude navázáno na naší bundě, proto zvolíme teplý overal/mikinu + tepláky, a ještě bundičku pro dítě (funkční materiál proti profouknutí), nohy musíme zateplit ještě jednou vrstvou nebo hrubšími botičkami. Pokud teploty rostou a více se otepluje, odložíme jednu vrstvu, např. nosící mikinu, nebo mikinu a tepláčky u dítěte. Při ještě vyšších teplotách odložíme i bundu.

Léto

V horkém létě a při vysokých teplotách nejvíce oceníme funkční oblečení, jak pro nás, tak pro dítě. Body s dlouhým rukávem pro dítě a obyčejné tričko pro nás bude dostačující. Vhodnými materiály jsou např. merino, bambus, hedvábí, nebo jejich kombinace. Některé maminky upřednostňují nošení kůže na kůži, záleží však na vás a vašem dítěti, co je pro vás příjemnější a pohodlnější. V létě také nesmíme zapomínat na vhodnou pokrývku hlavy, nejvhodnější volbou jsou kloboučky s prodlouženou zadní částí.

Podzim

Padající listí, studená rána, přízemní mrazíky a ještě pořád docela teplé dny. V podzimním počasí bychom měli postupovat podobně jako na jaře. Opět oblečeme dítěti body a tepláčky nebo punčochy a zateplíme nožičky – návleky a ponožky, popř. botičky. Poté šátek, nosící mikina, nosící bunda (nebo variace se vsadkou či zateplovací kapsou) – vždy zvolíme podle aktuální teploty a našeho pocitu. Pokud nemáme nosící oblečení a nosíme na bundě, myslíme na to, že dítě nebudeme hřát svým vlastním tělem, zvolíme tedy teplý overal/mikinu + tepláky, a ještě bundičku pro dítě (funkční materiál proti profouknutí), nohy musíme zateplit ještě jednou vrstvou nebo hrubšími botičkami.

Zima

Mnoho rodičů není nošení v zimě příliš nakloněno, bojí se, že dítěti bude velká zima, že se nezahřeje tak dobře, jako v kočárku. Opak je ale pravdou! V případě použití nosícího oblečení dítě máme pod bundou, hřejeme jej svým vlastním tělem a poskytujeme mu právě tu teplotu, kterou potřebuje. Nošení v zimě bývá často nejpříjemnější, je jen třeba dát si pozor na zmrzlou zem a kluzké podrážky. Nejvhodnější je si pořídit k nosící výbavě ještě tzv. nesmeky, které se navlékají na boty a brání uklouznutí i na ledu. V zimě je oblékání vcelku jednoduché, dítěti body, tepláčky, ponožky, mikinu a hrubou čepici. Šátek, zimní nosící bunda, popř. nosící vsadka nebo zateplovací kapsa a můžeme vyrazit! Pokud máme pod bundu ještě nosící mikinu, vynecháme mikinu u dítěte. Opět je třeba dobře zateplit nohy, nejlépe vlněnými ponožkami nebo botičkami. Pokud nevlastníme nosící oblečení a chceme nosit na bundě, zvolíme pro sebe i pro dítě klasické zimní oblečení, kalhoty, svetr, zimní kombinéza nebo zateplené kalhoty plus bunda, zimní boty, zimní čepice.  

Užívejme si nošení našich dětí v kterémkoli ročním období!