Nejčastější dotazy

Budu schopná si dítě do šátku uvázat sama?

Ano, při troše cviku (vše je nutné se nejprve naučit - i řídit auto) budete brzy naprosto soběstačná. Ze začátku můžete trénovat třeba před zrcadlem. Pokud budete mít přesto problém nebo si nebudete jistá, můžete se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme.

 

Je nošení pro děti fyziologické? Nekřiví se jim páteř?

Všechny úvazy a nošení v ergonomickém nosítku jsou naprosto fyziologické a vhodné od narození postupně až do tří let (oproti jiným typům "nosítek"). Při vertikálním nošení, které je vhodné už od narození, jsou kyčelní klouby ve správném postavení pokud se dodrží pár pravidel – tj. kolínka jsou výš než zadeček, zadeček je tím podsazen v kapse šátku, či nosítka, ale miminko v něm nesedí. Nožičky a zadeček miminka spolu tvoří písmeno M a nošení tak pomáhá ve správném vývoji kyčelních kloubů. Zádíčka jsou při správném podsazení zakulacená do tvaru písmena C, hlavička tudíž nevyvíjí žádný tlak na páteř a miminko má podobnou polohu, na kterou bylo zvyklé v děloze. V šátku se tato poloha docílí dobrý navázáním a dotažením šátku. U nosítek je nutno dbát na pořízení opravdu ergonomického nosítka, které by mělo splňovat taky několik pravidel, aby nošení v něm bylo zdravé pro dítě a pohodlné pro nosiče – látka mezi nožičkama musí být dostatečně široká, tak aby dosahovala od kolínka ke kolínku a umožnila tím podepření celého zadečku miminka. Zádová část nosítka by měla být měkká, ne polstrovaná a to proto, aby se zádíčka miminka mohla zakulatit a takto pak hlavička nevyvíjí svou váhou žádný tlak na páteř. Rozlišit ergonomické nosítko od neergonomického nám pomůže i fakt, že Neergonomická nosítka umožňují nošení dítěte čelem od nosiče. Tato poloha je na nošení nevhodná z mnoha důvodů – je nepohodlná pro nosiče a hlavně pro miminko, jeho páteř se prohýbá do podle hrudníku nosiče, tj. Nedochází k zakulacení zádíček, o které se při zdravém nošení snažíme, ale může se naopak stát, že se miminko prohýbá do luku. Při nošení čelem od sebe je taky miminko neustále bombardováno podněty z okolí, nemá se kam před nimi schovat a také až usne, tak nemá kam položit hlavičku. Pokud dítě projeví touhu poznávat svět kolem sebe, tak je vhodné navázat ho na bok, nebo na záda a tím se tato touha uspokojí. U dalších úvazů jako je kapsa, kříž, koník nebo batoh navíc roztažení šátku mezi nožičkami pozitivně působí na vývoj kyčelních kloubů.

 

Když budu dítě často nosit, neohrozím jeho motorický vývoj?

V šátku je dítě pevně navázáno na těle matky. Při pohybu matky dochází ke stimulaci mozku - pohybového centra - který je nucen neustálé změny polohy "vyrovnávat" (k této stimulaci ve statické postýlce nedochází). Miminko přitom není v šátku vůbec pasivní, neustále jeho tělo a svaly reagují na pohyb a změny svalového napětí matky (či jiného nosiče), zapojují se do činnosti i hluboké svalové skupiny kolem páteře a nošené děti nejsou nijak pozadu v motorickém vývoji. Neustále je také stimulován vestibulární systém, který napomáhá miminku lépe si uvědomit samo sebe v prostoru. Miminka nošená v šátku mívají také větší stabilitu a pohybovou schopnost.

 

Má smysl si tedy pořizovat kočárek?

Určitě má. Střídání šátku a kočárku není žádný problém. Vezmete dítě na procházku v kočárku a pokud se bude chtít pochovat, můžete si jej dát do šátku. Neznám zatím žádné dítě, které by kvůli nošení v šátku odmítalo kočárek.

 

Nebudou mně z nošení bolet záda?

Rodiče své děti stejně nosí, se šátkem či v ergonomickém nosítku se ale toto nošení stává pohodlnějším. Jednak proto, že jsou lehké a také proto, že u těsně přivinutého dítěte nedochází k odklánění od těla matky, těžiště jsou tedy blízko sebe a nošení je tedy velmi snadné. V šátku či v ergonomickém nosítku máte váhu dítěte rozloženou na několik "opěrných bodů" - ramena, záda a bedra. Starší děti mohou být nošena na zádech. Pravidelným nošením s roustoucím dítětem se záda nosiče posílí. Pokud se přesto bolest zad dostaví, doporučuji si 1-2 dny od nošení odpočinout.

 

Nemůže mi dítě ze šátku vypadnout?

Látka šátku je koncipována tak, aby neměla tendenci klouzat, tudíž aby se ani nerozvazoval uzel. Pokud je tedy úvaz správně uvázán, tak by k něčemu takovému nemělo dojít. Také je nutno koupit si šátek kvalitní, tkaný tak, aby byl vhodný na nošení. Na trhu jsou i velmi levné a výhodně se tvářící šátky na nošení dětí, ale většinou se jedná pouze o obyčejnou tkaninu (vhodnou na potahy, povlečení, či oblečení), která ale nemá vlastnosti jaké očekáváme od látky tkané přímo na nošení dětí a tudíž nošení v nekvalitním šátku může být nepohodlné, úvaz nemusí držet, může se špatně dotahovat a spíše nosiče od nošení odradit. Doporučujeme proto prověřené značky šátků, které jsou kvalitní.

 

Nemůže se dítě v šátku udusit?

Dítě má dostatečný přísun vzduchu, i když je ve vás "zabořeno" nosíkem, šátek je 100% prodyšný a při těsném přivinutí byste jakýkoliv neklid u dítěte ihned ucítila. Pokud jste přesto na pochybách, můžete dítěti v šátku hlavičku malinko pootočit, aby na vás leželo tvářičkou. V zimě je lepší si nechat bundu nahoře trochu rozepnutou, aby byl přísun vzduchu opravdu zaručen.

U dětí, které mají sklon k apnoim, to prosím konzultujte s pediatrem

 

Nerozmazlím své dítě nošením?

Mám za to, že novorozené miminko rozmazlit nelze neboť přítomnost matky v jeho  těsné blízkosti u něj vytváří pocit bezpečí a elementární jistoty. Dítě často svým pláčem dává najevo svou potřebu této jistoty, kterou chce nalézt v náručí rodičů. Pokud je tato touha naplněna v nošení, velice rychle se dokáže uklidnit. Dítě se postupným vývojem osamostatňuje a tato potřeba být nošen, chován a houpán pomalu bude ustupovat až do fáze, kdy zhruba kolem 2 - 2,5 let se bude nošení v šátku dožadovat opravdu výjimečně. To ovšem neznamená, že své dítě nemůžete nosit i déle.

 

Od kdy můžu své dítě nosit?

Šátek je vhodný od narození, děťátko tak přejde pro něj přirozeným způsobem, z bříška maminky do "náhradního bříška" na mamince. Tlukot srdce, rytmus dechu, teplo, vůně a pohyby maminky pomůžou miminku rychleji přivyknout tomuto světu. Tento způsob nošení je většinou příjemný i mamince neboť i ona chce být co nejblíže svému děťátku, které bylo ještě do nedávna součástí jí samotné. Ale ani ti, kteří neměli možnost své dítě takto nosit hned od narození, nemusí zoufat. Začít nosit své dítě můžete v podstatě kdykoliv. A z vlastní zkušenosti vím, že to hravě zvládne i 1,5leté dítě.

 

 

 

Text a fotografie není dovoleno kopírovat a publikovat bez souhlasu autora www.isatky.cz. Foto zdroj: LennyLamb