Nově otevřeno i ve čtvrtek od 10:00 do 18:00.

Jak se nosí děti v zimě?

Praktický návod: Jak se nosí děti v zimě?

   Jestliže při nošení v létě stačí přemýšlet nad tím, co ještě můžu odložit, aby mi nebylo horko a zároveň jsme se já ani miminko nespálili, v zimě je volba správné „oblékací strategie“ téměř magií – venku vám nesmí být zima, zároveň ale musíte být oblečena tak, abyste si v teple mohla rychle odložit. Miminka do jednoho roku totiž nemají dostatečně vyvinutý termoregulační systém a pokud jsou v šátku a pod kabátem ve vyhřáté místnosti, snadno se přehřejí.

Co platí pro kolíbky a vertikální úvazy na břicho?

Vždy se vážou pod mikinu či bundu tak, abyste lépe zajistili tepelný komfort miminka. Vhodné je dítě obléknout do více vrstev – snadno pak můžete tepelnou pohodu dítěte jejich ubíráním a přidáváním regulovat podle okolní teploty. Obléknout pouze jednu vrstvu znamená vystavit se při jejím odložení riziku prochlazení. 

Dítě pod svetrem nebo mikinou, přes které přijde ještě bunda? Oblékněte mu do šátku spíše méně – je zbytečné dávat vlastní bundu, když jednu už máte vy, a navíc jej zahřeje několik vrstev šátku. Na čem ale doporučuji nešetřit – na teplých ponožkách a botičkách. Nožičky totiž umí velmi rychle prochladnout (dítě se v šátku nepohybuje, tudíž krev neproudí do končetin tak rychle a tolik je neprohřeje). Ideální jsou teplé vlněné ponožky, klidně několik. Dejte jen pozor, ať nejsou moc těsné, protože tím ztížíte průtok krve končetinou a stejně dojde k prochladnutí! Přes ponožky pak nasaďte kožešinové, vlněné nebo softshellové botičky.

Myslete také na to, že pokud má dítě oblečené kalhoty, ty se rády při vázání do šátku vyhrnou a obnaží tak kotník. Vhodné je proto ponožky a botičky doplnit návleky, které zakryjí nožičky od kotníků až ke kolínkům. Výběr je dnes veliký, bavlněné, vlněné, kašmírové…

Pozor také na hlavu a krk. Lem čepičky mnohdy končí u týlu a límec bundy nezakrývá krk. Při prochladnutí a profouknutí v oblasti krční páteře pak zaděláváte dítěti na problémy s páteří v pozdějším věku. Doporučuji dát dítěti šálu, šátek nebo použít oblíbené kukly, které kryjí čelo (čelní dutiny) a přiléhají k uším, takže do nich nefouká, krk a podle modelu i ramena dítěte. Lze zvolit lehčí bavlněnou kukličku, přes kterou pak dáte jako další vrstvu vlněnou nebo fleecovou čepici, nebo zvolit rovnou vlněnou kuklu. 

Některé děti však při zpocení vlna kouše, to je nutné vyzkoušet – pokud sama máte s tímto potíže,zvolte raději vlnu setkanou do hladkého žerzeje. Pravá vlna je ideální materiál pro zimní období –dobře odvádí pot od povrchu kůže, absorbuje vlhko do sebe, a přesto neztrácí schopnost hřát.

       

A jak je to v zimě s nošením dětí na zádech?

Pokud nemáte speciální nosičskou bundu a ponesete dítě na zádech přes bundu svoji, je vhodné chránit je zateplovací ochrannou kapsou – na konci článku vám o nich řeknu ještě něco víc. Obecně pro nošení na zádech platí ještě více než u břišních úvazů, že je třeba hlídat vyhrnuté nohavice a obnažené nožky dítěte, chránit krk a u dětí, které už mají ruce venku z šátku vždy použít teplé rukavice.

Zobrazit zdrojový obrázek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod ochrannou kapsou oblečte dítě do stejných vrstev jako sebe, tedy včetně bundy a teplých svrchních kalhot. Nemá dítě kombinézu, ale oddělenou bundu a kalhoty? Dbejte při vázání na to, abyste mu v šátku srovnali bundu přes záda! Velmi často se totiž bunda při vázání vyhrne a obnaží tak oblast kolem pasu a ledvin. A nastydlé ledviny nebo močové cesty, to nepřeje svému dítěti nikdo z nás.

 

Co obléknout při nošení v zimě – praktické tipy

Pro podzimní dny je výborná fleecová mikina, svetr, nebo vesta, která v zimě poslouží jako spodní vrstva pod bundu. Jsou mikiny, které přetahujete přes hlavu a kapsu na dítě mají integrovanou, nebo mikiny šité stejně jako bundy – s vypínatelnou vsadkou. Ochranné kapsy jsou v nabídce z fleecu, kombinace fleece a svrchní látky, která díky hustě setkanému vláknu ochrání Vaše dítě před větrem nebo nepromokavá varianta s PUL zátěrem.

 Image with no description  Image with no description    

Přeji hodně zimních zážitků s nošením dětí v šátku! Buďte v teple ;)

Vaše Monika Gorná