Vážení zákazníci, v pátek 29.3. a v sobotu 30..3. je prodejna OTEVŘENA, můžete tedy přijít i s tatínky. :) V pondělí 1.4. je prodejna uzavřena. Přejeme vám příjemné prožití velikonočních svátků a rodinnou pohodu!

Jak se chovají jednotlivé příměsi?

Prize

Funkční příměsi v šátcích

I šátkařský trh se rychle rozvíjí a tak výrobci zkouší pro své výrobky kombinace různých funkčních materiálů. Již není tedy pravidlem, že jsou pouze šátky bavlněné. Pro snadnější orientaci v široké nabídce přidáváme alespoň krátký přehled těch základních a nejvíce používaných materiálů.

Konopí

Konopí se v textilním průmyslu používá již od pradávna. Má úspěch v oblasti ekologického zemědělství. Je asi 8x pevnější než bavlna, ale zároveň pružnější než len. Je velmi odolné, savé, zadržuje UV záření, chladí, je odolné vůči molům (neobsahuje bílkoviny) a bakteriím (díky obsahu kyslíku).

Přednosti:
Šátky s příměsí konopí jsou skvěle nosné a pevné. V létě dokáží odvádět pot a působí chladivě.

Nevýhody: 
Zpočátku může být tuhý, je potřeba ho zanosit, než změkne.

Len

Len je textilní vlákno získané ze stonků Lnu setého. Vyznačuje se především těmito vlastnostmi: je pevnější než bavlna a má dobrou tepelnou vodivost. Na omak je hladký a chladivý. Šátky s příměsí lnu mohou obsahovat tzv. nopky, sem tam se může objevit ztluštění vlákna a jiné nepravidelnosti, které jsou naprosto normální.

Přednosti:
Šátky s příměsí lnu jsou hodně pevné. Zaručují dostatečnou oporu a méně pruží. Jsou hladké a vhodné především na léto, protože vlákna lnu působí chladivě a dovedou dobře odvést teplo od těla. Samozřejmě lněný šátek lze nosit po celý rok.

Nevýhody:
Je to dosti mačkavý materiál. Zpočátku je dobré šátek se lnem často žehlit. Pomůže to jednak změkčit vlákna, aby byla poddajnější a minimalizuje se tím potencionální možnost vzniku skladů (trvalé záhyby látky v místě namáhání). Díky tomu, že méně pruží, jedince s velmi citlivými rameny může lněný šátek do ramen tlačit. Někdo dokonce uvádí, že ho len škrábe. Lněné šátky je často potřeba tzv. "zanosit" - chvíli intenzivně používat, než se stane poddajným a měkkým.

Hedvábí

Je to vlákno získané z kukly bource morušového z umělého odchovu. Hedvábné vlákno je velice pevné, chladí, provzdušňuje, saje víc než bavlna, je antibakteriální a léčivé.

Přednosti: 
Šátky s touto příměsí jsou velmi příjemné, hladké a lesklé. Dobře a snadno se s nimi váže. V zimě udržují konstantní teplotu i při přechodech z tepla do zimy a naopak, v létě větrá a chladí.

Nevýhody:
Tyto šátky potřebují šetrné a specifické zacházení (např. při praní). Někomu se mohou zdát příliš hladké/ klouzavé. Mají nižší pružnost.

Buretové hedvábí

je vyrobené z odpadových vláken získaných při zpracování klasického hedvábí. Je nižší kvality - zejména, protože je hrubší struktury, obsahuje různé nepravidelnosti a nopky. Není tak lesklé ani klouzavé, je cenově dostupnější a má všechna pozitiva klasického hedvábí. Navíc při jeho zpracování vlastně dochází k recyklaci jinak odpadového materiálu, což je jistě pozitivní pro naše životní prostředí. 

Tussah hedvábí

je získané z kukly bource morušového, nikoliv však z umělého odchovu, ale od jedinců žijících volně v přírodě. Vlákno není tedy tak dlouhé, jemné a tenké jako z umělého odchovu, ale zachovává si stejné vlastnosti jako klasické hedvábí. V tkanině látky s tussahem jsou častější uzlíky a méně klouže.

Vlna

Existuje mnoho druhů vlny závisejícím na jejím původu a způsobu zpracování. Obecně je vlna velmi pružná, savá, díky obsahu přírodního lanolinu vodě a špíně odolná, samočistící (nemusí se často prát, stačí nechat vyvětrat) a termoregulační.
 
Přednosti:
Šátky s vlnou jsou velmi měkké, pohodlné, pruží, takže netlačí do ramen. Mají termoregulační vlastnosti (v zimě hřejí, v létě sají pot a nestudí). Jsou špíně odolné a pokud se znečistí, dají se obvykle snadno v ruce vyčistit.
 

Nevýhody: 
Vlna vyžaduje specifické zacházení. Je velmi háklivá na náhlé tepelné výkyvy. To se týká především praní. Praním v pračce se šátek může srazit a úplně zničit. Při intenzívním používání tyto šátky mohou žmolkovat. Vlněný šátek déle schne.

Kašmír

patří k nejjemnějším textilním vláknům. Kašmír je ceněn pro své vlastnosti jako je lehkost, jemnost a výhřevnost.Stejně jako vlna je kašmír při nešetrném zacházení velmi náchylný k poškození. Je proto vhodné prát jej v ruce.

Alpaka

je velmi jemná vlna – podobající se prachovému peří – získávána z domestikované Lamy Pacos, chované pouze pro vlnu. Baby alpaka je získávána z mladých zvířat, které se stříhají poprvé. Alpaka je jemnější než ovčí vlna a neobsahuje lanolín jako ovčí vlna, je proto vhodná zvláště pro alergiky. Stejně jako vlna je ale při nešetrném zacházení velmi náchylná k poškození. Je proto vhodné ji prát v ruce

Cheviot

vlna je hladká, mírně zkadeřená, se zvláštním leskem.

Bambus

Je to nejrychleji rostoucí a velmi přizpůsobivá dřevina, nejvyšší z rodiny trav. Díky tomu je často pěstován bez použití pesticidů či umělých hnojiv. Jeho pěstování je snadné a ekologické. Bambus je velmi savý, prodyšný, termoregulační, antiseptický a hypoalergenní.
Nejčastěji se v textiliích používá bambusová viskóza, která prošla chemickým zpracování bambusového vlákna. Avšak při správném použití chemikálie nemusí zatížit životní prostředí, ani nezůstávají v textilii.
 
Přednosti: 
Šátky za bambusové viskózy jsou hladké, lesklé a mají třpytivý nádech. V zimě dobře odvětrávají a v létě chladí. Jsou jemné, nedráždí pokožku a velmi dobře se s nimi váže.
 
Nevýhody:
Někdy šátek může vydávat nepatrné vrzavé zvuky, někomu může přijít příliš hladký až klouzavý. 

Přírodní bambus, použitý v některých šátcích, je o něco pevnější, méně lesklý, příze může mít jemný chloupek a může obsahovat drobné nepravidelnosti.
 

Ramie

tuto asijskou rostlinu znali podle nálezů již staří Egypťané. Je vzdálenou příbuznou naší kopřivě. Vlákna ramie se získávají z kůry mladých stromků, vlákno se potom čistí a češe a následně se získá čisté ramie vlákno, které se vyznačují tím, že má hedvábný lesk, neprověšuje se a má vysokou pevnost v tahu. Příměs Ramie vláken je v šátku velmi neobvyklá, protože sklizeň i zpracování vlákna pro technické použití je velmi složité a náročné.

Kapok

neboli rostlinné hedvábí získávané z rostliny Ceiba. Kapok je lehké duté vlákno známé spíše jako výplň polštářů či futonů. Pro použití u šátků na nošení je zajímavé tím, že je obzvlášť hřejivé, měkké, skvěle reguluje vlhkost, neplstnatí a nevytváří žmolky.

Repreve

je vlákno vyrobené americkou firmou Unific z recyklovatelných materiálů (pet lahve, které neobsahují BPA). Jedná se o polyester. Při výrobě Repreve vlákna se využívá méně ropy, vytváří se méně skleníkových plynů a tím pomáhá šetřit cenné přírodní zdroje. Při výrobě jsou dodržovány velmi přísné podmínky zpracování, takže je možné použít toto vlákno bez obav i pro dětské oděvy. Má Oeko-Tex Standart 100 certifikát.

Přednosti: 
Šátky s podílem Repreve jsou prodyšné a termoregulační. Mají pružnost a měkkost podobné vlně, zároveň nevyýadují tak opatrné zacházení. Jsou vodě a špíně odolné, snadno se čistí a rychle po vyprání usychají. Nemají tendenci se mačkat.

Nevýhody:
Někomu by mohlo vadit, že se jedná o umělé vlákno. Šátky vyšší gramáže je třeba poctivě zanosit, aby změkly.