Proč je dobré nosit své miminko?

Skaldino

O nošení dětí v šátku

Nošení dítěte v šátku bylo a v mnoha kulturách stále ještě je, naprosto přirozená součást života. Miminka jsou některým z členů rodiny - zde to nebývá výhradně matka - stále nošena, přenášena a houpána. Bylo by asi i těžké si představit jak domorodá žena v Africe či v horách Jižní Ameriky tlačí kočárek ...

Ovšem i na starém kontinentu nebylo nošení dětí neznámou věcí. Na mnoha místech, většinou však na vesnicích, nosily své děti generace našich prababiček i babiček. Kočárek byl v té době luxus, který si mohl dovolit jen málokdo.

journey-yang-241665-unsplash

Proč je ale nošení dětí v šátku užitečné i dnes, v našich podmínkách?

Miminka by neměla zůstávat osamocena a jejich pláč bychom měli brát vážně neboť je to jejich způsob komunikace. Nošené děti bývají méně úzkostné, méně plačtivé a rychleji se dokáží uklidnit.

Při nošení v šátku dochází také k pozitivní stimulaci mozku - vůně mámy, teplo, tlukot srdce, rytmus dýchání a rytmické kolébání - v tom všem zažívají podobné příjemné pocity, jaké měli v bříšku a to příznivě působí na jejich psychomotorický vývoj. Daleko snadněji se potom vyrovnají s náhlými a negativními vjemy jako jsou zima, hluk, ostré světlo nebo žízeň. Miminko přitom není v šátku vůbec pasivní, neustále jeho tělo a svaly reagují na pohyb a změny svalového napětí matky (či jiného nosiče), zapojují se do činnosti i hluboké svalové skupiny kolem páteře a nošené děti nejsou nijak pozadu v motorickém vývoji.

Neustále je také stimulován vestibulární systém, který napomáhá miminku lépe si uvědomit samo sebe v prostoru. Tento způsob nošení je obzvlášť důležitý u dětí předčasně narozených, které byly dlouhodobě odpoutány od své maminky, protože nošením dítěte v šátku dochází k postupnému obnovování jejich vzájemné vazby.

Nošení mimo jiné napomáhá také správnému vývoji kyčelních kloubů.

Při vertikálním nošení, které je vhodné už od narození, jsou kyčelní klouby ve správném postavení pokud se dodrží pár pravidel – tj. kolínka jsou výš než zadeček, zadeček je tím podsazen v kapse šátku, či nosítka, ale miminko v něm nesedí. Nožičky a zadeček miminka spolu tvoří písmeno M a nošení tak pomáhá ve správném vývoji kyčelních kloubů. Zádíčka jsou při správném podsazení zakulacená do tvaru písmena C, hlavička tudíž nevyvíjí žádný tlak na páteř a miminko má podobnou polohu, na kterou bylo zvyklé v děloze.

Mezi pragmatičtější výhody beze sporu patří i to, že s dítětem v šátku můžete v klidu a bez cizí pomoci nastoupit do kterékoliv tramvaje, autobusu, do míst kam se obvykle s kočárky nesmí, máte volné ruce a při výletech do přírody se dostanete téměř všude. Šátek je lehký,  skladný a pokud v něm zrovna nemáte dítě, tak jej můžete použít jako podložku na sednutí, třeba zrovna při čekání na autobus, jako podložku při přebalování dítěte, přikrývku, houpací síť, polštář nebo stínítko v kočáru či v autě atp. 

Vše o nošení dětí na jednom místě

Snímek obrazovky 2018-07-22 v 10.34.42